Tuesday, 3 April 2012

RANCANGAN MENGAJAR


BAHASA MALAYSIA TAHUN 6

Contoh Rancangan Pelajaran Harian



Hari                 :           RABU                                      Masa               :  11.05 – 12.05 ( 1 jam )

Kelas               :           6 USM                                     Bil Pelajar        :  35 murid

Mata pelajaran :          Bahasa Malaysia

Tema               :          Warisan Alam

Tajuk               :           Mensyukuri  nikmat alam.

FU                   :          5.2   Aras 3  (i)

FS                   :          5.2. Aras 1 (ii),  11.3. Aras 3 (i)



Objektif           :   Pada akhir pelajaran murid dapat:

                         1. Menjawab soalan kefahaman berdasarkan teks yang dibaca.

                         2. Membaca teks pelbagai laras bahasa dengan lancar sebutan dan
                            intonasi  yang betul serta gaya yang sesuai.                  

                         3. Mengulas gaya bahasa sesebuah karya sastera.

                         4  Menulis karangan yang lengkap menepati cirri-ciri wacana yang baik.

Tatabahasa     :           Kata singkatan.  Ayat tunggal dan ayat majmuk

Kosa Kata       :            pertiwi,  khazanah, menguburkan

Nilai                 :           Cinta akan alam sekitar

Ilmu                 :           Kajian Tempatan, Geografi

KBT                 :          KB (Menganalisis maklumat, merumus),  Kontekstual (Mengalami)                                             

                                    KP ( Verbal-linguistik, Interpersonal )  



12

Langkah /Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti guru
Aktiviti murid

Set Induksi
5 Minit

Tema :

Mensyukuri nikmat alam

- Menyanyi lagu ‘Hijau’ nyanyian Zainal Abidin.

1. Menperdengarkan lagu  Hijau.

2. Menyanyi bersama- sama murid.


1. Menyanyi   
    sambil
    menggayakan
    mengikut
    kreativiti
    sendiri.

2.Membuat    
   gerakan
   tarian tradisional
   bersama-sama
   rakan dan
    guru.


BBM: CD lagu
Radio

Kemahiran Mendengar

KP
Interpersonal
Visual ruang

Langkah 1 ( 10 Minit )

Mensyukuri nikmat alam


-  mendeklamasi
   sajak.



1.  Mengarah murid
     Meneliti sajak
     muka
     surat  65, buku
    teks.

2. Meminta murid
    membaca secara
    perlahan dan
    menghayati
    sajak
    tersebut.

3. Memimpin murid
   mendeklamasikan
   sajak.


1. Meneliti bait-
   bait sajak.
- Nikmat alam

2. Membaca  
   secara
    perlahan sambil
    menghayati
    sajak.

3. Mendeklamasi  
    sajak
    secara bergilir-
    gilir.

BBM
Buku teks

KP:
Verbal- linguistik

Kosa kata

Syukur, menguburkan, khazanah


Langkah 2
( 15 Minit )

Mensyukuri nikmat alam


- Mencipta sajak
  ( Menggambarkan
    keindahan
    alam )

-  kata singkatan
   ( mu )



1. Menerangkan   
   cara untuk
   mencipta sajak.
   ( boleh merujuk
   sajak dalam buku
  teks )

2. Membenarkan
   murid bergerak ke
  tempat yang
  sesuai untuk
  mencari idea.

3. Memantau aktiviti
    murid.

4. Membimbing
    murid.

5. Memberi markah.
    kumpulan
    tertinggi
    menerima hadiah.

1. Mendengar
    penerangan
   guru.

2. Merujuk buku
   teks untuk
   membantu
    menulis sajak.

3. Bergerak  
   secara
   kumpulan ke
   tempat
   yang sesuai
   untuk
   mencari ilham.

4. Menulis sajak

5. Mendeklamasi
   sajak


KP
Interpersonal

Tatabahasa
Kata singkatan

Nilai murni
Menghargai alam.



Langkah 3
(10 Minit )

Mensyukuri nikmat alam



-  Mengecam isi
   penting
( manfaat bunga)

- isi utama
  ( perasa
   minuman )

-  isi  sampingan
   ( menyejukkan
     badan )

Contoh
( bunga roselle )



1.  Mengedarkan
    peta minda –
   pelbagai
     manfaat  bunga. 


2. Meminta murid
    mencari  
    dan menyebut
    jenis-jenis bunga
    dalam peta
    minda.

3. Membimbing
   murid menyiapkan
    jadual dengan
    memasukkan  
    isi utama dan isi
    sampingan  serta
    contohnya.



1.  Menelita peta
     minda.
  
2.  Menyenarai
     dan menyebut
     jenis- jenis
     bunga dan  
     kegunaannya
     berdasarkan
     pengalaman
     mereka.

3. Menyiapkan
    tugasan dengan
    melengkapkan
    jadual.
   





BBM:

Peta minda

jadual grafik.

KB
-menjana idea
 -kontekstual.
- Merumus

Nilai
kerjasama


Langkah 4
10 ( minit )

Mensyukuri nikmat alam


- Menulis  
   karangan
 “ Kepentingan 
   Bunga ”

Berpandukan jadual,  menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk.


1.  Memberikan
    arahan dan
    menerangkan 
   cara untuk
   menulis karangan
   berpandukan   
    jadual.

2.  Guru
     membimbing
     murid untuk
     menghasilkan
     karangan yang
     menarik.



1. Mendengar
    arahan
    dengan teliti.

2. Menulis  
    karangan
    merujuk jadual
    yang telah
    dihasilkan.

3. Menulis  
    karangan
    menggunakan
    ayat tunggal
    dan ayat
    majmuk.


BBM
Jadual grafik
Buku tulis

KBT
Menjana idea


Penilaian
Menilai  hasil karangan murid.

Penutup
( 5 minit )

 Merumus nilai

- menghargai   
   alam
- mensyukuri
   nikmat  
  anugerah tuhan

1. Guru  
    merumuskan isi
    pelajaran, dan
    meminta
    murid
    menyenaraikan
    beberapa nilai
    murni.

2. Menyanyi lagu
    ‘HIJAU’ 
    bersama murid.


1.  Memberikan
     pendapat
     tentang
     nilai murni.

2.  Menyanyi lagu
     ‘HIJAU’









No comments:

Post a Comment